FORUM KURALLARI

1) Ulusal forumun ana dili Türkçedir.

2) Delegeler ve görevliler birbirlerine saygılı davranmalı ve güler yüz göstermelidir.

3) Delegeler her türlü konuda eşit haklara sahiptir. Her delege genel kurulda komite başkanları aracılığıyla karara veya duruma itiraz etme hakkına sahiptir.

4) Delegeler yaka kartlarını taşımakla yükümlüdür. Yaka kartının kaybedilmesi halinde derhal organizasyon ekibine haber verilmelidir.

5) Her komitenin konusu önceden belirlenmiştir.

6) Genel kurulda bir başkan ve en az bir yardımcı oturum başkanı bulunur. Başkan; tartışma, konuşma, oylama akışını yönetir; genel kurulda düzeni sağlar. Başkan tarafından önceden delegeler için konuşma süresi belirlenir, bu sürenin sonuna yaklaşıldığında konuşmacı, başkan tarafından uyarılır.

7) Genel kurulda üç tür oy kullanılabilir: kabul, ret ve çekimser. Oylar her komitenin başkanı tarafından sayılarak başkana iletilir. Toplam delege sayısının yarısından daha fazla oy alan taslaklar kabul edilmiş olur.

8) Delegeler, komite çalışmalarında ve genel kurulda aktif bir şekilde tartışmalara katılmalı ve düşüncelerini saygı çerçevesinde özgür bir şekilde belirtmelidir.

9) Genel kurulda yapılan açıklamalar,  konuşmalar ve tartışmalar konuyla doğrudan alakalı olmalıdır. Konunun dışına çıkılıyorsa veya gerçekleştirilen konuşma konuya katkı sağlamıyorsa konuşmacı, başkan tarafından uyarılır ve konunun ne olduğu hatırlatılır.

10) Sunulan taslak için belirli bir soru sayı sınırı vardır. Sorular, komite sözcüsü tarafından belirli bir sürede yanıtlanır.

11) Tüm katılımcıların programda belirtilen tarihlerde resmi kıyafet giymeleri zorunludur. (Erkekler koyu renk pantolon-ceket; kızlar koyu renk pantolon/etek-ceket)

12) Oryantasyon, komite çalışmaları ve genel kurul sırasında içeride yalnızca görevli kişiler bulunabilir.

13) Kampus içerisinde ve yasal sınırda bütün etkinlikler sırasında tütün ve alkol içeren tüm maddelerin bulundurulması ve kullanılması kesinlikle yasaktır.

14) Danışman öğretmenler kendi öğrencilerinden sorumludur.